“Vysnívané” bestsellery

Milujem hodiny literatúry! A najmä kvôli nášmu učiteľovi, pretože vždy, keď sa učíme o nejakom spisovateľovi a jeho konkrétnych dielach, má pre nás nejakú pikošku, ktorá sa v bežných výkladových textoch z literatúry neuvádza. Často spolu s ním celá trieda špekulujeme ako je možné, že niektorí spisovatelia napísali také neuveriteľne nemožné veci, že sa z toho až hlava krúti. Veci, ktoré sa reality ani nenadýchli. Mnohí moji spolužiaci tvrdia, že možno to písali pod vplyvom nejakých omamných látok ako sú drogy. Učiteľ to zvykne pripustiť, že umelci sú naozaj svojrázni. A ja som ten element čo nesúhlasí, pretože umelci nemusia byť zdrogovaní nato, aby tvorili veľdiela, ktoré sú nespojiteľné s realitou. Stačí na to mať nezvyčajné sny.

Mnoho slávnych diel je založených len na tom, že ich autori sa jedného rána zobudili s neskutočným kopnutím múzy vo sne. Vybrala som pre Vás TOP 3 diela, ktoré vznikli práve týmto spôsobom.

Twilight (Stephenie Meyer) – v júni 2003 sa spisovateľka Stephenie Meyer zobudila  zo sna, v ktorom dvaja milenci ležali na prekrásnej lúke a snívali o ich láske bez prekážok. Dievča vyzeralo úplne priemerne, ale zato chlapec bol neskutočne nádherný a jeho pokožka žiarila ako diamant. Bol to upír, ktorý dievča nehranične miloval, ale rovnakou mierou i prahol po jej krvi. Zo svojho sna Stephenie vytvorila román, z ktorého sa predalo 17 miliónov kópii po celom svete.

Mizéria (Stephen King) – Stephen King je jeden z najpopulárnejších spisovateľov všetkých čias, možno Vás prekvapí, že patrí do skupiny „snílkov“ patrí tiež. V prípade „Mizérie“ King opisuje situáciu, ako zaspal v lietadle a snívalo sa mu o fanúšičke, ktorá vo svojom dome terorizuje autora jej obľúbenej knihy.

King bol inšpiratívnym snom taký nadšený, že keď vystúpil z lietadla, zostal sedieť na letisku a tam napísal 40 – 50 strán knihy, ktorá sa stala predlohou filmu oceneného prestížnou cenou Golden Globe.

Frankenstein (Mary Shelley) –  v roku 1816 mala Mary Shelley len 18 rokov, keď prvýkrát prišla k idei diela „Frankenstein“. Leto toho roku trávila so svojím nastávajúcim manželom Percym. V jeden večer, keď sedeli spolu pri ohni, sa konverzácia zvrtla na tému vyvíjajúcej sa defibrilácie. S týmito obrazmi v hlave si Mary šla ľahnúť do postele. Snívalo sa jej o vedcovi menom Frankenstein, ktorý z mŕtveho utvoril umelo živé. Bolo to monštrum vytvorené pomocou energie bleskov.

Keď sa Mary zobudila nad ránom z desivého sna, spísala to do krátkeho príbehu. Hneď potom, ako si to jej budúci manžel Percy prečítal, podporil ju, aby svoj príbeh pretvorila na rozsiahle dielo.

Comments are closed.